Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat Yemek/Kadin
YouTube Premium'un Türkiye'deki üyelik ücretlerine zam
YouTube Premium'un Türkiye'deki üyelik ücretlerine zam
BBP’den Konya Muhtarlar Derneği’ne ziyaret
BBP’den Konya Muhtarlar Derneği’ne ziyaret
Dünya Gençler Kick Boks şampiyonundan Başkan Badem’i ziyaret
Dünya Gençler Kick Boks şampiyonundan Başkan Badem’i ziyaret
Bisvolu bisikletçiler Selçuklu belediyesi için ter dökecek
Bisvolu bisikletçiler Selçuklu belediyesi için ter dökecek
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi yıllık yüzde 117,04 arttı
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi yıllık yüzde 117,04 arttı
HABERLER>GÜNCEL
10 Temmuz 2022 Pazar - 13:38

"Bayramlar aile hayatını sevdirme günleridir"

Ailedeki sosyal sermayenin üç değerin zenginleşmesiyle artabileceğini kaydeden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bu üç değer sevgi, saygı, güvendir. Bu üç değer ve duygu aileyi güvenli alan yapıyor. Bunu arttırmak için fırsat lazım. Bayramlar bu imkânı sunuyor.” dedi.

 Bayramlar aile hayatını sevdirme günleridir

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bayramların önemi ve toplumdaki yerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Bayramların toplumsal hayat üzerindeki değerinin çok evrensel olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Sadece bizim inanç sistemimizde değil, tüm dinlerde bayramla ilgili muhakkak günler vardır. Bizde Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı var. Bayramlar toplumsal ihtiyaçtır.” dedi.

 

Bayramın anlam boyutunu da kavramak önemli…

 

Dini bayramların sadece dini boyutuyla değil, bireysel ve toplumsal boyutuyla ele alınması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kurban Bayramı’nın asıl anlamının Allah’a yaklaşmak olduğunu söyledi. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şunları söyledi:

“Dini bayramların muhakkak ibadet boyutu var. İnsanın dini ritüelleri ve dini pratikleri yerine getirmesi için anlamını bilmesi lazım. Kurban Bayram’ının asıl anlamı, Allah’a yaklaşmaktır. Kurban Bayramı’nın çıkışı, Hz. İbrahim oğlu Hz. İsmail’i Allah’a kurban etmesini üst üste rüyasında görünce bunun Allah’tan gelen bir emir olduğunu anlıyor. Karşılaştığı güçlüklerle başa çıkmasında yardım ettiği için Allah’a teslimiyetini göstermek istiyor ve oğlu İsmail’i kurban etmeye karar veriyor. Her ikisi de bu teslimiyet imtihanını kazanıyor ve buna karşılık Cebrail aracılığıyla bir kurban gönderiliyor. Aslında buradaki amaç daha da yakınlaşmak için bir adım atmasını sağlamak. Kurban, yaklaşmak demektir. Manayı düşünmezsek Kurban Bayramı’nı sadece hayvan kesim bayramı olarak görmüş oluruz. Bu nedenle bayramın anlam boyutunu da kavramak önemli. Batı kültüründe de şükretmek tavsiye edilir.”

 

Bayramlar empatiyi geliştiriyor

 

Bayramlara doğru anlam yüklenmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bayramların paylaşma ve empati gibi becerilerin gelişmesine de katkıda bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Kurban Bayramı’nın anlamını unutmadan yaşamamız gerekir. Bayramın dini gerekçelerle ibadet boyutunun yaşanması kadar manevi boyutu da vardır. Kurbana Allah’ın değil, bizim ihtiyacımız var. Kurban verebilecek gücü olan bir kimsenin ihtiyaç sahipleriyle paylaşması, farkında olmayla ilgili empati geliştiriyor. Varlıklı kişilerin varlıklı olmayan kişilerin farkına varmasını sağlıyor. Bu açıdan bayramların insanda empati becerisinin gelişmesine katkı sağlayabilecek yönü var.” dedi.

 

Bayramlar ilişki yönetimini öğretiyor

 

Bayramın diğer bir yönünün de diğer insanlarla iş birliği kurmak olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Ailemiz ve sevdiklerimizle sohbet etmek, paylaşımda bulunmak, ilişki kurabilmeye imkân sağlanıyor. Bayramlar, ilişki yönetimini öğrendiğimiz alandır.” dedi.

 

Bencillik, çağın en önemli hastalıklarından biri…

 

İnsanoğlunun içerisinde bulunduğumuz çağda benmerkezci olmaya çok yatkın olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bencillik hastalığı, en önemli hastalıklardan birisidir. Bencilliğin hastalık şeklinde yayıldığı günümüzde bayramlar kişiye kendinden başkalarının da farkına varmasını, yoksulların farkına varmasını, evine et giremeyenlerin farkına varmasını sağlıyor ve vesile oluyor. Burada bir mesaj var. Toplumun bunu düşünmesi gerekiyor. Burada Hz. Peygamber, ‘Komşusu açken rahat uyuyabilen bizden değildir’ diyor. Yardımlaşma bizim kültürümüzde vardır. İsmini saklayan hayırseverler bakkaldaki veresiye defterini kapatıp borçlarını ödüyor. Bu karşılıksız iyilik demektir.” dedi.

 

Bencilce yaşamak küresel barışın en büyük düşmanıdır

 

Bayramlarda iyilik yapmanın ve ötekilerin farkına varabilmenin önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Başkalarını düşünmeden yaşamak, küresel barışın en büyük düşmanıdır. Bencilce yaşam, küresel barışın en büyük düşmanıdır. Bunu göz önüne almamız ve bayramları kültür haline getirmiş olmamız çok gereklidir ve toplumsal faydası var. En önemli faydası da aile yapısınadır. Bayramları ailedeki sosyal sermayenin artması gibi görmeliyiz.” dedi. 

 

Bayramlarda paylaşarak yaşamak gerekiyor

 

Günümüzde empati fakirliği olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bayramlar empati fakirliğinin ilacıdır. Öğrenmenin ilacıdır. Bayram namazına çocuğumuzla beraber gitmek, başkalarına yardım ederken çocuğun eline verip sen yardım et demek, sadece almayı değil, vermeyi de öğretmek gerekiyor. Çünkü hayat alışveriş değil, veriş alıştır. Veren kazanıyor. Bayramda paylaşarak yaşamak gerekiyor. Hep bana, hep bana diyen insanların yaşadığı bir toplum huzur bulmaz. Hep bana hep bana diye yaşayan toplumlarda ve kişinin iç dünyasında barış yoktur, ailede de barış yoktur. Yemeğin en iyi yerini ben yiyeyim diyen kişiyle diğer kardeşler arasında rekabet olur. Kavga çıkar, evde huzur olmaz. Toplumda da aynı şekildedir.” dedi.

 

Bayramlar nitelikli beraberlik günüdür…

 

Ailedeki sosyal sermayenin üç değerin zenginleşmesi ile artacağını kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bu üç değer sevgi, saygı, güvendir. Bu üç değer ve duygu aileyi güvenli alan yapıyor. Bunu arttırmak için fırsat lazım. Nitelikli beraberlik günüdür bayramlar.” dedi. Bayram günlerinin aileyle sevdiklerimizle bir arada olacağımız vakitli kıymetler olarak görülmesinin önemini vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Özellikle yoğun şekilde çalışan kişiler için bayramlar, ailesi ve sevdikleriyle birlikte zaman geçireceği, beraber olacağı vakitler olarak çok kıymetlidir. Günümüzde tatil yapmak tercih ediliyor. Tatil olarak değil de sosyal bir etkinlik ve buluşma için bir fırsat olarak görülmelidir. Bir yere gidilecekse bile muhakkak birlikte gidebilmek önemlidir. Günümüzde koşullar maalesef ev halkının yemeği ayrı yediği, herkesin odasına çekilip kafasına göre yaşamasına neden olan ortamlara yol açıyor. Bayramlar ise hiç olmazsa nefes aldırıyor, herkesi bir araya getiriyor. Bu bir gelenek haline gelmiş.” dedi

 

Bayramlar aile hayatını sevdirme günleridir…

 

Bayramların bir diğer boyutunun ise çocukların gelişimine olan katkısı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bayramların çocukların psikolojik davranış gelişiminde çok önemli rolü var. Çocukların davranış gelişiminde en önemli etkenlerden biri bayramlar. Çocuklar daha önce kültür aktarımını aileyle yapıyordu şimdi sosyal medyayla yapıyor. Çocuklar davranış geliştirmeyi aileden öğreniyor. Konferans, öğüt ve vaaz şeklinde verilen bilgiler çocukların gelişen ruhunda kalıcı olmuyor. Kalıcı olacak şeyler yaşantılardır, olaylardır. Çocuklukta yaşanan hayat olaylarıdır, senaryolardır. Bütün bunlar çocukta bayramla birlikte yaşantı oluyor. Bir şeyler oluyor, bir şeyler yaşanıyor. Mutluluk paylaşımı oluyor, sevgi paylaşımı oluyor. O yüzden çocuklar bayramları çok severler. Çocuklar bayram ederler. Bunu merak ediyorlar. Bu nedenle bayramların çocuklarla beraber kaliteli bir şekilde geçirilmesini, aileye katkı sağlamasını öneriyoruz. Verimli geçecek bir bayram aile bağlarına iyi gelecektir. Bayramlar aile hayatını sevdirme günleridir. Bunun bir fırsat olarak düşünülmesi gerekiyor.” dedi.

 

Çocuk hem özgür hem ait hissedecek

 

Özellikle ergenlik çağı çocuğun ailesi ile birlikte geçirdiği zamanın önemli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “13-15 yaşından önceki beraberlikler çok daha etkilidir. Birlikte zaman geçirme, birlikte eğlenme, birlikte bir şeyler yapma ve etkinlikte bulunma bunların hepsi çocuğun gelişen ruhunda iz bırakıyor. İlerde o çocuk aileye bağlı oluyor. Çocuk hem özgür olacak hem ait olacak. Çocuğun aileyi sevmesi lazım.” dedi.

 

Ev içerisindeki dengeli tutumlar önemli

 

Çocuğun aile ortamını sevmesi, gelecekte kopmaması için dengeli aile tutumlarının önemine işaret eden Tarhan, “Sadece ayıp ve yasakla yetiştirilen çocuk evinde mahkeme ortamında gibi hissediyor. Eve ait hissetmiyor. Çocuk elbette doğru hareketleri ve davranışları evde öğrenecek ama burada da tutum çok önemli. Bu zamanın yöntemi ikna, inandırma ve sevdirme yöntemidir. Bunları yapmıyorsa o çocuk sevmez. Sevmedikten sonra da bağlanmaz ki.” uyarısında bulundu. 

 

Bayramların anlamını çocuklara öğretelim

 

Bayramların insanın manevi yönden ve psikolojik açıdan zenginleşmesine katkı sağladığını kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bu da paylaşımcılığı, ilişki yönetimini öğrenmek ve başkalarının haklarını gözetmekle mümkündür. Empati ağlayan bir insanla ağlamak değil onun duygularını anlayıp onun ihtiyaçlarını, haklarını dikkate alarak ilişki kurmaktır. Toplumda dezavantajlı bir sürü insan vardır. Onları da düşünmek gerekiyor. Bayramlar bu kişilere bir şekilde manevi yardım yapmanın bir fırsatıdır. İyilik yapmanın güzelliğini, tadını çocuklarımıza tattıralım. Bayramların bu anlamlarını çocuklarımıza öğretelim.” dedi.

 
BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş’tan bayram mesajı
 
Selçuklu'da bayram mesaisi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yurtta hava durumu
Hava sıcaklığının İç kesimlerde azalacağı, doğu bölgelerde biraz artacağı, ...
Yurtta hava durumu
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: ...
"Sağlıkta şiddet konusunda herkes şapkasını önüne koymalı"
Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay” Sağlıkta şiddetin kanlı ...
 
Bayram öncesi SYDV’lere ek kaynak
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kurban Bayramı öncesinde ...
Türkiye nüfus büyüklüğüne göre 18. sırada
Türkiye, nüfus büyüklüğüne göre sıralamada 195 ülke arasında 18. sırada yer aldı
Yurtta hava durumu
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: ...
 
Kamuya 374 şehit yakını, gazi ve gazi yakını atanacak
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca 5 Temmuz 2022’de (yarın) kamu kurum ...
Yurtta hava durumu
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: ...
Yurtta hava durumu
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; ...
 
YAZARLAR
Süleyman Göksu
Süleyman Göksu
Allah tertemiz olanları sever
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KADINLARIMIZ (278. Bölüm)
Mustafa Yolcu
Mustafa Yolcu
İSKİLİP'TE BİR KÖŞE BAŞI DÜKKÂNI
Ahmet Anıl Yılmaz
Ahmet Anıl Yılmaz
TÜKETİCİ KÖŞESİ
Ayşe Konakcı
Ayşe Konakcı
ZÜLFÜ LİVANELİ VE BEN !
Mustafa Çağlayan
Mustafa Çağlayan
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA ANADOLU TELGRAF
FACEBOOK'TA ANADOLU TELGRAF
ARŞİV
SÜPER LİG PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 04:55   İkindi 16:38
Güneş 06:33   Akşam 19:18
Öğle 13:05   Yatsı 20:45
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri