Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat
Alkollü sürücü süratli şekilde viraja girince kanala uçtu
Alkollü sürücü süratli şekilde viraja girince kanala uçtu
400 bin TL borçla karşı karşıya kaldı
400 bin TL borçla karşı karşıya kaldı
Minibüsçünün koltuktan düşen yolcuyu hastaneye götürme çabası
Minibüsçünün koltuktan düşen yolcuyu hastaneye götürme çabası
Sanayi üretimi Ekim'de arttı
Sanayi üretimi Ekim'de arttı
Haraç almak için geldiler, dayak yiyip gittiler
Haraç almak için geldiler, dayak yiyip gittiler
HABERLER>EKONOMİ
24 Temmuz 2019 Çarşamba - 10:42

İşte Kamu-Sen'in hükümetten talebi

Memura 2020 için yüzde 10+10, 2021 için yüzde 8+8, ve her yıl için yüzde 3 refah payı ödemesi talep ettiklerini belirten Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi Veli Doğrul, “Adil bir gelir dağılımı istiyoruz" dedi.

İşte Kamu-Sen in hükümetten talebi

Toplu Sözleşme görüşmelerine sayılı günler kala Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi Veli Doğrul, Kamu-Sen olarak talep ettikleri zam oranlarını ve öne çıkan talepleri açıkladı.

Doğrul, kamu çalışanlarının öncelikli sorunlarını dile getirerek kayıpların telafi edilmesini istedi. Bu doğrultuda Doğrul, 2020 Ocak ayından itibaren taban aylığa seyyanen net 600 TL telafi ödemesi, buna ek olarak 2020 için yüzde 10+10, 2021 için yüzde 8+8, ve her yıl için yüzde 3 refah payı ödemesi şeklindeki mali talepleri kamuoyuyla paylaştı. Doğrul, kamu görevlilerinin ve emeklilerinin 2020-2021 yıllarında alacakları maaş zamlarının, sosyal ve özlük haklarının belirleneceği 5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri’nin 1 Ağustos Perşembe günü başlayacağını hatırlattı.

Türkiye Kamu-Sen’in, 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan Toplu Sözleşme süreciyle ilgili olarak çalışmalarını tamamladığını belirten Doğrul, toplu sözleşme görüşmelerinin, kamu görevlilerinin ve emeklilerinin bir kangrene dönüşmüş bulunan sorunlarının çözülebileceği tek yer olduğunu söyledi. Doğrul, 4688 sayılı Kanunun eksik ve yanlış hükümleri nedeniyle; toplu sözleşme görüşmelerini yalnızca mali ve sosyal haklarla sınırlayarak memurların yer değiştirme, atama, yükselme, disiplin, unvan değişikliği gibi sorunlarını yok saydığını; memur meselelerini adeta masadan kaçırdığını dile getirdi.

YAŞANANLAR HAFIZALARDA!

2015 yılında yüzde 1,8’lik enflasyon farkının gasp edilmesinin, 2017 toplu sözleşmelerinin kamu görevlilerinin ekonomik olarak iflas belgesi haline gelmesinin, bütün memur ve emeklilerimizin hafızalarında olduğunu belirten Doğrul, şöyle devam etti, “Şimdi ise artan enflasyonu, düşen alım gücünü, eriyen maaşları bir kenara bırakıp masaya tek başına oturmayı talep ederek pazarlıkları sulandırma gayretine düşmüşlerdir. Kamu görevlilerinin ve emeklilerin eriyen maaşları için bir şeyler yapmaya cesaret bulamayanlar, dayanışma aidatı talebini toplu sözleşmenin odağına oturtarak yalnızca kendi kasalarını doldurma peşinde koştuklarını da bir anlamda itiraf etmektedirler. Hatırlarsanız, Türkiye Kamu-Sen’in yetkili olduğu dönemde biz, diğer konfederasyonları masadan kaldırmaya çalışmak yerine tüm sendika ve konfederasyonları kucaklayıp, bütün talepleri ortaklaştırmıştık. Bu sayede de yıllık ortalama enflasyonun yüzde 13,5 olduğu bu süreçte, her yıl ortalama yüzde 31,4 maaş zammı almayı başarmıştık. Üstelik bu dönemde toplu sözleşme hakkı yoktu ve mutabakat metinleri de bağlayıcı değildi. Malum konfederasyonun yetkili olduğu dönemde ise yıllık enflasyon ortalama yüzde 14 oldu ama memur maaşları bütün ödemeler dahil ortalama yüzde 17,4 arttı. Düşünün aynı enflasyonun gerçekleştiği dönemlerde toplu görüşmeyi bir memur şölenine döndüren Türkiye Kamu-Sen’in maaşlara yüzde 31,4 ortalama katkısı diğer tarafta ise kendisini yalnızlaştırıp, pazarlıkları değersizleştiren ve enflasyon oranında zam almayı tarihi başarı olarak gören bir anlayış var.”

ADİL BİR GELİR DAĞILIMI İSTİYORUZ

“Çalışanlara, masa başında hazırlanan enflasyon hedefi doğrultusunda ücret artışı yapıldıktan sonra çalışanların ve vatandaşların gerçek enflasyon karşısında kaderiyle baş başa bırakılması kabul edilemez” diyen Doğrul, kamu çalışanlarının ücretleri mal ve hizmet fiyatlarında yaşanan artışlar karşısında her yıl eridiğini söyledi. Bu durumu rakamlarla açıklayan Doğrul, şunları kaydetti, “Geçtiğimiz dönem imzalanan toplu sözleşme gereği 2018 yılı için memurlara yüzde 4+3,5 zam yapılmıştı. Enflasyon farkı da eklendiğinde memurlara geçen yıl toplam yüzde 14,8 zam yapıldı ama enflasyon yüzde 20,3 oldu. Dolayısıyla resmi enflasyona göre bile 2018 yılında memur maaşları yüzde 5,5 eridi. Sonradan ödenen enflasyon farkı ise erimeyi durdurmak yerine geçici bir çözüm olmaktadır. Maaşların döviz kuru karşısındaki durumu ortadadır. 2013 yılında 1049 dolar olan ortalama memur maaşı 710 dolara düştü; memur maaşı aylık 339 dolar eridi. 2002 yılında ortalama memur maaşıyla 22,1 çeyrek altın alınabilirken bu rakam bugün 9,7’ye geriledi. Sadece 2018 yılında 4 kişilik ailenin zorunlu harcamaları tam bin 32 lira artarken memur maaşındaki artış enflasyon farkı da dahil aylık ortalama 441 lirada kaldı. Yani harcamalar bin 32 lira gelir ise 441 lira arttı; aile bütçesi 2018’de aylık 591 lira açık verdi. Maaşlar yüzde 17,3 eridi. Durum böyle iken, sermaye sahiplerine sürekli vergi indirimleri, aflar, teşvikler getiriliyor ama bütün yük adaletsiz vergiler yoluyla bizlerin üstüne yıkılıyor. İşte bu yüzden ülkemizin kaynaklarını adilce paylaşalım diyoruz, adil bir gelir dağılımı istiyoruz. Amacımız kamu çalışanlarını ve emeklileri insanca yaşayabileceği bir ücrete kavuşturmaktır.”

MALİ TALEPLERİ AÇIKLADI

Konfederasyon olarak taleplerini sıralayan Doğrul, sözlerine şöyle sürdürdü, “657 sayılı Kanunun 4. maddesinin “B” fıkrası uyarınca çalıştırılan sözleşmeli personel ile vekil ebe, hemşire, imam, aile sağlığı merkezlerinde görev yapan kamu dışı sağlık personeli ve usta öğreticilerin memur kadrolarına geçirilmesidir. Kamuda istihdam yapısını değiştiren, iş güvencesini yok eden 4-B statüsünde personel çalıştırma, vekil ebe, vekil imam gibi esnek ve güvencesiz istihdam uygulamasına son verilmelidir.

Bu nedenle 2020 ve 2021 yıllarının maaş zammı belirlenmeden önce, geçmiş döneme ilişkin olarak ortaya çıkan erimenin giderilmesi, toplu sözleşme fiyaskolarının yaralarının sarılmasının zorunluluğunu ısrarla vurguluyor, memur ve emeklilerin ekonomik olarak kaybolan yıllarını geri istiyoruz. Bu kaybın yalnızca 2018 yılı için 600 TL olduğunu ifade etmiştik. Biz de geçtiğimiz yıl ortaya çıkan bu kaybımıza mahsuben taban aylığa seyyanen net 600 TL telafi artışı istiyoruz. Taban aylığa yapılmasını istediğimiz net 600 TL artıştan sonra 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin taleplerimizi ise şu şekilde ifade edebiliriz: Kamu görevlilerine ve emeklilere 2020 yılının birinci ve ikinci altı aylık dilimlerinde yüzde 10 + yüzde 10 ve ocak ayından itibaren ayrıca yüzde 3 refah payı artışı istiyoruz. 2021 yılı için ise Ocak 2021’de ise tüm kamu görevlilerinin ve emeklilerinin maaşlarına yüzde 8+yüzde 8 zam ve yine Ocak 2021’den geçerli olmak üzere yüzde 3 refah payı talep ediyoruz. Enflasyon farkının ise TÜFE’nin maaşlara yapılan oransal artışların üzerine çıktığı aydan itibaren ödenmesini istiyoruz. Temel mali taleplerimiz; 2020 yılının tamamı için kümülatif yüzde 24,6 artış ve ocak ayından geçerli olacak şekilde taban aylığa seyyanen 600 TL net zam; 2021 yılının tamamında ise yüzde 20,14 zam olarak özetlenebilir. Mali taleplerimizin karşılanması durumunda; Bugün 3.018 lira düzeyinde olan 15’in 1’indeki en düşük dereceli memur maaşı 2020 sonunda 4.509 liraya; 2021 sonunda 5.417 liraya; 4014 lira düzeyinde olan ortalama memur maaşı ise 2020 sonunda 5.750 liraya; 2021 sonunda da 6.908 liraya çıkacaktır. Önümüzdeki yıl için en düşük memur maaşına 1.491 lira, ortalama memur maaşları için ise 1.736 lira zam istiyoruz. Memur maaşını oluşturan bütün kalemler ile ek ödeme, döner sermaye, ek

ders, fazla mesai, ikramiye gibi tüm ödemelerin emekli keseneğine dâhil edilerek, emekli olacak memurların yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesini talep ediyoruz.

Ortalama memur maaşının yıllık toplam tutarı dikkate alınarak gelir vergisi tarifesine yeni düzenleme getirilsin, kamu görevlilerinin yaşadığı vergi adaletsizliği son bulsun diyoruz.”

 
Bu dava emsal teşkil edecek
 
Gerçek sahalarına kavuştular
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
40 liraya Maraş burma bilezik
Kahramanmaraş'ta tarihi kapalı çarşıda 5 liradan 90 liraya kadar satılan ...
Merkez beklenti anketini açıkladı
Merkez Bankası Temmuz ayı beklenti anketinde yıl sonu TÜFE beklentisi ...
Teklif kabul edildi
Merkez Bankası ihtiyat akçesine ilişkin değişiklik öngören kanun teklifi ...
 
Döviz piyasalarında olumlu hava
Para piyasaları uzmanı Muammer Bingöl S-400’lerin ardından piyasalarda ...
Yaş fındık tezgahlarda
Ordulu üreticiler Karadeniz Sahil Yolu kenarlarında kurdukları tezgahlarda ...
Otomotiv Sanayii Derneği, yılın ilk yarısına ait verileri açıkladı
Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) ilk altı aylık verilerine göre, yılın ...
 
Görülmemiş olay, mahkeme kararıyla zam yaptı
Bursa'da 400 gram ekmeği 1 liraya satarak halkın duasını alan ancak diğer ...
Emeklilere çift kat promosyon fırsatı
Emekliler için çift kat promosyon fırsatı sunuldu. Konuya ilişkin bilgi ...
Sigortacılık sektörü de dijitalleşiyor
Generali Sigorta özel olarak geliştirdiği ’Generali Hesabım’ mobil uygulamasını ...
 
YAZARLAR
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KADINLARIMIZ (149. Bölüm)
Mustafa Yolcu
Mustafa Yolcu
TARİHİN ŞEREF LEVHALARI -9
Fatih Ceran
Fatih Ceran
Tüketici Köşesi
Ebru Mut
Ebru Mut
KARATAY'A SİTEM
Halit Aksungur
Halit Aksungur
BAĞIMSIZLIĞIMIZ İÇİN TARIMIN ÖNEMİ
Prof. Dr. Meryem Uysal
Prof. Dr. Meryem Uysal
Samsun'da Staj
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
FACEBOOK'TA ANADOLU TELGRAF
TWITTER'DA ANADOLU TELGRAF
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 06:07   İkindi 15:24
Güneş 07:50   Akşam 17:39
Öğle 12:55   Yatsı 19:11
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri