Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat Yemek/Kadin
YouTube Premium'un Türkiye'deki üyelik ücretlerine zam
YouTube Premium'un Türkiye'deki üyelik ücretlerine zam
BBP’den Konya Muhtarlar Derneği’ne ziyaret
BBP’den Konya Muhtarlar Derneği’ne ziyaret
Dünya Gençler Kick Boks şampiyonundan Başkan Badem’i ziyaret
Dünya Gençler Kick Boks şampiyonundan Başkan Badem’i ziyaret
Bisvolu bisikletçiler Selçuklu belediyesi için ter dökecek
Bisvolu bisikletçiler Selçuklu belediyesi için ter dökecek
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi yıllık yüzde 117,04 arttı
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi yıllık yüzde 117,04 arttı
HABERLER>KULTUR-SANAT
25 Ekim 2019 Cuma - 14:47

Karatay'da Âşıklar Bayramı coşkusu

Karatay Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Vatan Aşkıyla 53. Konya Âşıklar Bayramı” başladı. Etkinliklerin ilk gününde Türkiye’nin 17 şehrinden 27 âşık ve halk ozanı, Mevlana Meydanı ile Zafer Camlıköşk önünde hünerlerini sergiledi.

Karatay da Âşıklar Bayramı coşkusu

Bu yıl Karatay Belediyesi tarafından düzenlenen ve “Vatan Aşkıyla” temasıyla 53’üncüsü yapılan Konya Âşıklar Bayramı başladı.

 

İki gün boyunca 17 şehirden 27 halk ozanı ve aşığın katılımıyla gerçekleştirilecek etkinliklerin ilk gününde âşık ile halk ozanları; 1783 ve 1839 yılları arasında yaşamış Konya’nın en önemli halk aşıklarından biri olan Aşık Şem-i’nin mezarının başında dua etti.

 

Daha sonra aşıklar ve halk ozanları, Mevlana Meydanı’nda ve Zafer Camlı Köşk önünde birer açık hava gösterisi gerçekleştirerek hünerlerini sergiledi. Gösteriler vatandaşlar tarafından ilgiyle takip edildi.

 

KONYALILARDAN “VATAN AŞKIYLA 53. KONYA AŞIKLAR BAYRAMI”NA BÜYÜK İLGİ

 

Açık hava gösterilerinin ardından “Vatan Aşkıyla 53. Konya Aşıklar Bayramı”nın açılış programı Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

Konyalıların yoğun katılımıyla yapılan program, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra ise Konya’nın kültür ve sanatına büyük katkıları bulunan, rahmetli Feyzi Halıcı ve Prof. Dr. Ali Berat Alptekin’i anlatan sinevizyon gösterilerinin ardından protokol konuşmalarına geçildi.

 

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, yaptığı açılış konuşmasında Aşıklık kültürü ve edebiyatının oluşmasında yıllardır Konya’da düzenlenen Konya Aşıklar Bayramı’nın büyük etkisinin olduğunu söyleyerek, böylesine anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdi.

 

ÂŞIKLIK GELENEĞİ, MEDENİYETİMİZİN YAŞATILMASINDA BİR GÖNÜL KÖPRÜSÜ GÖREVİ GÖRÜYOR

 

Konya Aşıklar Bayramı’nın, 53 yıl önce Konya’da düzenleyen kültür adamı rahmetli Fevzi Halıcı ve Prof. Dr. Ali Berat Alptekin anısına düzenlediklerini hatırlatan Hasan Kılca, şunları söyledi: “Aşık edebiyatının oluşmasında Konya Aşıklar Bayramı’nın etkisi büyüktür. Birçok halk ozanımız kendilerinin yetişmesinde ve tanınmasında Konya Âşıklar Bayramı’nın payını hemen hemen her ortamda dile getirmişlerdir. 1966 yılından bu zamanlara kadar

Konya'da aralıksız olarak Aşıklar Bayramı’nın başarıyla devam etmesini ve yıllar öncesinden günümüze başarıyla taşınmasında büyük emekleri olan Konya Kültür Turizm Derneği’ne, vakıfa, STK’larımızın başkan ve yöneticilerine gönülden teşekkür ediyorum. Yine bu programlarda çok büyük emekleri bulunan rahmetli Feyzi Halıcı ve Seyit Küçükbezirci hocalarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum. Aramızda bulunan kıymetli ailelerine davetimize icabet etmelerinden dolayı ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum ki Karatay, dünya kültür mirasının en kıymetli eserlerini sinesinde barındırıyor. Aşıklık geleneği de UNESCO Kültürel Miras Listesi'nde yer alan çok önemli bir değerimiz ve medeniyetimizin, kültürümüzün yaşatılmasında bir gönül köprüsü vazifesi gören bu geleneği yaşatmak hepimizin görevidir.”

 

KONYA’NIN KÜLTÜR VE SANATINA KATKI SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

 

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Anadolu’nun kültürel belleğinin önemli bir ifadesi olan Aşıklık geleneğine büyük katkı sunacak bu yılki programların Türkiye’nin 17 farklı ilinden 27 aşık ve halk ozanının katkısıyla yapıldığını aktardı.

 

Başkan Hasan Kılca, “Aşıklar ve halk ozanları, sazları ve sözleriyle medeniyetimizin bütün değerlerini kuşaklar boyu taşımakta, tanıtmakta ve zenginleştirmektedirler. Bizlerde yerel yönetimler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları olarak kültürümüzü geliştirmek, düşünce hayatımızı daha da zenginleştirmek ve evrensel değerlere güç vermek için bu mirası korumakla yetinmeyeceğimizi, bütün insanlık adına geliştirmeye ve kültürel hayatı zenginleştirmeye kararlı olduğumuzu, bütün sanatsal faaliyetlerin, sanatçıların, yazarların, münevverlerin, ilim adamlarının yanında olduğumuzu bir kez daha özellikle belirtmek istiyorum. Ülke olarak önemli bir süreçten geçiyoruz ve gün, millet olarak bir beraber olma günüdür. Programlarımıza büyük katkı sunan Konya Büyükşehir Belediyemize, Selçuk Üniversitesi’ne, âşıklarımıza halk ozanlarımıza, STK’larımıza ve programımıza teşrif eden tüm Konyalı hemşehrilerime çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

HALK AŞIKLARI ADETA GEZGİN BİRER KÜTÜPHANEDİR

 

Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Uzbaş da, Türkiye’nin farklı şehirlerinden Konya’ya gelen halk ozanı ve aşıklarla bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları dile getirdi: “Aşıklık geleneği, Orta Asya’dan itibaren kültürümüzde önemli bir yer etmiş ve yüzyıllardır gelişerek günümüze ulaşmıştır. Adeta gezgin bir kütüphane olan halk aşıkları, ülkemizin dört bir yanını karış karış gezerek kültürümüzü taşımakta ve öz Türkçemizi yaşatmaktadır. Bu katkılarından dolayı halk aşıklarımıza ve 53. Konya Aşıklar Bayramı’nı düzenleyen Karatay Belediye Başkanımız Sayın Hasan Kılca’ya çok teşekkür ediyorum.”

BİZİ BİZ YAPAN BU DEĞERLERDİR VE GELECEKTE DE BU DEĞERLERLE VAR OLACAĞIZ

“Vatan Aşkıyla 53. Konya Âşıklar Bayramı”na katılan Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın, insanı değerli ve önemli kılan şeyin insanın kendi değerleri olduğunun altını çizerek, “İşte sözlü kültürün çok kıymetli bir unsuru olan bu aşıklık geleneğidir. Yüzyıllarca bizler bu değerlerle var olduk. Gelecekte de şayet var olmak istiyorsak yine bu değerlerle var olacağız. Onun için de bu geleneklerimize ve değerlerimize sonuna kadar sahip çıkmak

zorundayız. Bu vesileyle Aşıklık ve halk ozanlığının yaşatılması, geleceğe aktarılmasında büyük emekleri bulunan Karatay Belediye Başkanımız Sayın Hasan Kılca’ya ve programa katılan herkese şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından başkanlığını Prof. Dr. Zekeriya Karadavut, jüri üyeliklerini de Prof. Dr. Sinan Gören ve Doç. Dr. Aziz Ayva’nın yaptığı “Vatan Aşkıyla 53. Konya Âşıklar Bayramı”, 17 şehirden 27 halk ozanı ile aşığın sahne almasıyla devam etti.

Aşıklar ve halk ozanları; “Vatan Aşkıyla” ana temasında vatan, ezan, şehitlik, bayrak, birlik ve beraberlik üzerine koçaklamalar ve güzellemeler yaptı. Programda gerçekleştirilen atışmalar ile dudak değmez yarışmaları da katılanlara neşeli anlar yaşattı.

53. Konya Âşıklar Bayramı’nın açılış programına Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Uzbaş’ın yanı sıra Konya Vakıflar Bölge Müdürü İbrahim Genç, AK Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç, rahmetli Feyzi Halıcı ve Prof. Dr. Ali Berat Alptekin’in ailesi, STK temsilcileri, yazarlar, akademisyenler, Karatay Belediyesi meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

53. KONYA ÂŞIKLAR BAYRAMI’NIN İKİNCİ GÜNÜ DE DOLU DOLU GEÇECEK

Öte yandan “Vatan Aşkıyla 53. Konya Âşıklar Bayramı” etkinliklerinin ikinci günü de dolu dolu geçecek. Hükümet Meydanı, KTO Karatay Üniversitesi ve Konya Kitap Günleri’nin yapıldığı Selçuklu Kongre Merkezi’nin önünde âşık ile halk ozanları açık hava gösterisinde hünerlerini sergileyecek. 53. Konya Âşıklar Bayramı, Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’ndeki final programıyla sona erecek.

Etiketler:
 
Kızına şiddeti kameraya alan baba velayeti kazandı
 
Erasmus öğrencilerinden Meram Belediyesi'ne ziyaret
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Konya Kitap Günleri’nde ziyaretçi sayısı 200 Bini Geçti
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Konya Kitap Günleri, ...
Akşehir'de Nasreddin Hoca fıkra canlandırma yarışması
Milli Eğitim Bakanlığı ve Konya'nın Akşehir İlçe Belediyesi işbirliği ...
Konya Kitap Günleri, kitapseverlerin buluşma noktası
Her gün on binlerce kitapseverin uğrak noktası haline gelen Selçuklu Kongre ...
 
Konya Kitap Günleri, yoğun ilgiyle devam ediyor
Konya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Konya Kitap Günleri’nde gerçekleştirilen ...
‘Soyut İzler’ resim sergisi MEDAŞ Sanat Galerisi’nde
Konya’da kültür sanat çalışmalarına büyük destek veren Meram Elektrik ...
Aliya İzzetbegoviç TYB'de anıldı
Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesinin Konya Büyükşehir Belediyesi ve ...
 
Konya Kitap Günleri yoğun ilgi görüyor
Konya Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği Konya Kitap Günleri, gerçekleştirilen ...
Konya 10 gün boyunca kitapla anılacak
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve kitapseverlerin merakla ...
Tantavi Söyleşi Günleri önemli isimleri ağırlıyor
Birbirinden değerli isimlerin ağırlandğı ‘Tantavi Söyleşi Günleri’ kültür ...
 
YAZARLAR
Süleyman Göksu
Süleyman Göksu
Allah tertemiz olanları sever
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KADINLARIMIZ (278. Bölüm)
Mustafa Yolcu
Mustafa Yolcu
İSKİLİP'TE BİR KÖŞE BAŞI DÜKKÂNI
Ahmet Anıl Yılmaz
Ahmet Anıl Yılmaz
TÜKETİCİ KÖŞESİ
Ayşe Konakcı
Ayşe Konakcı
ZÜLFÜ LİVANELİ VE BEN !
Mustafa Çağlayan
Mustafa Çağlayan
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA ANADOLU TELGRAF
FACEBOOK'TA ANADOLU TELGRAF
ARŞİV
SÜPER LİG PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 06:03   İkindi 15:23
Güneş 07:46   Akşam 17:39
Öğle 12:53   Yatsı 19:10
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri