Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat
Esad rejimi ve Rus savaş uçakları İdlib'i vurdu: 20 ölü
Esad rejimi ve Rus savaş uçakları İdlib'i vurdu: 20 ölü
Derbi sonrası Fenerbahçe ve Galatasaray PFDK'ya sevk edildi
Derbi sonrası Fenerbahçe ve Galatasaray PFDK'ya sevk edildi
Gümüşhane'de dağdan kopan kayalar okulun bahçesine düştü
Gümüşhane'de dağdan kopan kayalar okulun bahçesine düştü
Türkiye ile Azerbaycan arasında 14 anlaşma imzalandı
Türkiye ile Azerbaycan arasında 14 anlaşma imzalandı
UEFA'dan koronavirüsü açıklaması!
UEFA'dan koronavirüsü açıklaması!
HABERLER>EKONOMİ
27 Ağustos 2019 Salı - 14:27

Konya Şeker'in avanslarla birlikte üreticiye ürününü almadan aktardığı rakam 510 milyon TL

Türkiye’nin gıda devi Konya Şeker, 15 gün önce üreticisinin bayramı eli rahat ve huzur içinde geçirmesi için Bayram Avansı ödemesi yapmış ve 2,5 Ay içinde 5 nakit avans dağıtımı gerçekleştirmişken şimdi de 39 Milyon 282 Bin TL tutarında nakdi avansı üreticilerin hesabına yatırıyor.

Konya Şeker in avanslarla birlikte üreticiye ürününü almadan aktardığı rakam 510 milyon TL

“Biz halden anlayan ve hayatın içinde olan bir şirketiz, bunun gereğini de yerine getiriyor ve şartlar ne olursa olsun üreticimizi, üretimi destekliyoruz. Konya Şeker’in tarafı da yeri de bellidir. Biz üreticinin, üretimin yanında, üretimi zorlaştıran her şeyin, zorlukların, yoklukların karşısındayız. Üreticinin önüne çıkan zorlukları kolay kılmak, üretmek isteyenin yoklukla imtihanında yokluğu yok etmek bizim işimiz. Bizim kurumumuz yıllardır bunu yaptı. Bugün yapıyor, yarın da yapacak. Biz ekonomik şartların zorladığı zor zamanlarda sütre gerisine saklanan, var zamanlarda sahneye çıkan bir kurum değiliz. Zorlukları biz yüklenir, üreticimizi naçar, tarladaki ürünü sahipsiz bırakmayız. Bu bir kararlılığın, bir duruşun göstergesidir” diyen Başkan Recep Konuk, son 2,5 ay içinde 5 nakit avans dağıtımı yaptıklarını kısa süre önce verdikleri Bayram Avansının hemen ardından şimdi de 39 Milyon 282 Bin TL tutarındaki 6. nakit avans ödemesinin Şeker Pancarı Üreticilerinin hesabına 27 Ağustos 2019 Salı günü yatıracaklarını ifade etti. Yaptığı avans ödemeleri ve üretici ortaklarına sağladığı zirai ekipman, tohum, gübre, ilaç gibi girdi destekleri ile üretici ortaklarının pancar üretiminin yanı sıra diğer tarımsal faaliyetlerini ve bölge hayvancılığını da destekleyen Konya Şeker Ailesi avans ödemeleri ve kooperatif finans sistemi üzerinden sağladığı hizmetler ile birlikte 2019-2020 Kampanya döneminin başlangıcından bu yana üreticisine toplamda 510 Milyon 835 Bin 94 TL destek sağlamış oldu. Konya Şeker’in yıllardır uyguladığı ve şeker pancarı alımını yapmadan ve pancar parası ile ödemesi yapılacak şekilde geliştirdiği avans ve destek sistemi sayesinde üreticiler toplamda büyük rakamlara ulaşan kredi ihtiyacından ve bu anaparanın fahiş faiz yükünden kurtulurken, kurumun gücü sayesinde kimseye muhtaç olmadan üretimini yapabiliyor.

 

KONYA ŞEKER ÜRETİME VE ÜRETİCİYE GELİŞTİRDİĞİ SİSTEMLE 2 KOLDAN DESTEK VERİYOR

Konya’nın ihracat şampiyonu, İstanbul Sanayi Odası'nın hazırladığı Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2018 Araştırması'na 4 şirketi ile giren, Türkiye’nin gıda devi Konya Şeker, 15 gün önce üreticisinin bayramı eli rahat ve huzur içinde geçirmesi için Bayram Avansı ödemesi yapmış ve 2,5 Ay içinde 5 nakit avans dağıtımı gerçekleştirmişken şimdi de 39 Milyon 282 Bin TL tutarında nakdi avansı 27 Ağustos 2019 Salı günü üreticilerin hesabına yatırıyor. Ayni ve nakdi avans ödemelerine nisan ayında başlayan Konya Şeker, 2019 – 2020 Kampanya Döneminde şu ana kadar üreticilerine toplamda 282 Milyon 617 Bin TL ayni ve nakdi avans ödemesi yaparken Konya Şeker Ailesinin kooperatif finans sistemi üzerinden sağladığı ekipman ve girdi destekleriyle birlikte kümülatif destek miktarı 510 Milyon 835 Bin 94 TL’ye ulaştı. Konya Şeker geliştirdiği üretimi ve üreticiyi destek sistemi ile ortaklarını iki koldan desteklerken pancar ve patates gibi ürünlerde sözleşmeli ekim yapan ortaklarına ayni ve nakdi avanslarla destek sağlıyor. Geliştirdiği destek sisteminde ikinci kanalı kooperatif finans desteği olarak organize eden Konya Şeker bu kanaldan da ortaklarının gerek pancar üretimi gerekse diğer tarımsal faaliyetleri için ihtiyaç duyduğu zirai ekipman ve girdileri de parası, pancar bedeli ödemeleri sonrası tahsil edilmek üzere veriyor. Konya Şeker, iki koldan sağladığı destekle üretici ortaklarının üzerindeki finansman yükünü omuzlarken 2019-2020 Kampanya Döneminin başlangıcından bugüne kadar bu desteğin hacmi 510 Milyon 835 Bin 94 TL’ye ulaştı.

Konya Şeker bu destekler ile bir taraftan üreticinin tarlada, tapanda, ahırda, ağılda, bağda, bahçede işlerinin aksamadan devam etmesini sağlar, finansman zorluğu nedeni ile üretimin

aksamamasını temin ederken diğer taraftan ise bölge ekonomisine de nakit girdisi sağlayarak çarşının pazarın canlanmasına vesile oluyor.

 

YATIRIMLAR ARAÇ, ÜRETİCİNİN DAHA ÇOK ÜRETMESİ AMAÇ

Avans ödemesi ile ilgili yaptığı kısa değerlendirmede Konya Şeker’i diğer ticari şirketlerden ayıran en önemli hususun kuruluş gayesi ve ticari faaliyet sonucunda varmak istediği hedef olduğunu söyleyen 25. ve 26. Dönem AK Parti Karaman Milletvekili ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “biz bir üretici kuruluşuyuz. Bizim birinci önceliğimiz, malımıza mal, mülkümüze mülk katmak, kârımıza kâr katmak değil. Bizim birinci önceliğimiz üreticinin gücüne güç katmak. Daha çok üretmesini, üretirken karşılaştığı zorlukları dayanışma ile üretimine zeval gelmeden aşmasını sağlamaktır. Bir şahıs şirketinin, bir sermaye şirketinin başarı ölçütü kârlılıktır. Bizim başarı ölçütümüz ise tarladaki üretimin aksamadan sürmesi, üreticimizin ekerken de, biçerken de, sökerken de bir başına, desteksiz kalmaması ve en önemlisi emeğinin karşılığını almasıdır. Bizim için ticari bilançonun pozitif sonuçlanması, gelecekte üreticinin daha çok üretmesi için kurumumuza yeni imkânlar ve kabiliyetler kazandıracak olmasından ibarettir. Başkaları için ticaret, sanayi daha çok kazanmak için amaç, bizim için ise yatırımlar, sanayi, ticaret üreticimizin daha çok üretebilmesi, ondan da öte üretmeye devam edebilmesi için araçtır. Bu yaklaşımın, yani üreticinin ürününe ürün katmak için çalışmanın sonucu ortadadır. Konya Ovasına dikilen 45 Tesis o yaklaşımın eseri, şeker pancarının yanına eklenen ayçiçeğinden, mısıra, arpadan, buğdaya, patatesten süte, besiye 26 kalem tarımsal ürün üreticinin daha çok üretmesi için yapılan çalışmanın sonucudur. 50,8 Milyon TL’den 2,26 Milyar TL’ye ulaşan ürün alımı şahıs ve sermaye şirketleri ile farkın farkıdır. Ülke ekonomisi 20 yılda yaklaşık 2,5 kat büyürken Konya Şeker üreticisinin ekonomisini 44,4 kat büyüten bu kurumun kâra kâr katmak yerine üreticisinin gücüne güç katmak için çalışmasıdır” dedi.

Başkan Konuk, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Biz halden anlayan ve hayatın içinde olan bir şirketiz, bunun gereğini de yerine getiriyor ve şartlar ne olursa olsun üreticimizi, üretimi destekliyoruz. Konya Şeker’in tarafı da yeri de bellidir. Biz üreticinin, üretimin yanında, üretimi zorlaştıran her şeyin, zorlukların, yoklukların karşısındayız. Üreticinin önüne çıkan zorlukları kolay kılmak, üretmek isteyenin yoklukla imtihanında yokluğu yok etmek bizim işimiz. Bizim kurumumuz yıllardır bunu yaptı. Bugün yapıyor, yarın da yapacak. Biz ekonomik şartların zorladığı zor zamanlarda sütre gerisine saklanan, var zamanlarda sahneye çıkan bir kurum değiliz. Zorlukları biz yüklenir, üreticimizi naçar, tarladaki ürünü sahipsiz bırakmayız. Nitekim piyasada nakidin dönmediği bir dönemde sadece 2,5 ay gibi kısa bir sürede altıncı nakit avans ödemesini yapıyoruz. Konya Şeker Ailesi iki koldan verdiği destekle üreticisini tarlada, tapanda, bağda, bahçede, yaylada, merada yalnız bırakmıyor. Desteksiz bırakmıyor. İki koldan üreticimize verdiğimiz destekle üreticimizin omuzundan aldığımız finansman yükünün boyutu bu sene bugüne kadar yarım milyar TL’yi aştı. Paranın maliyetinin yüksek olduğu bir dönemde yarım milyar TL’nin üzerinde bir destek bizim şirketimizin ve kooperatifimizin önceliğinin ne olduğunun da net ifadesidir. Bu bir kararlılığın, bir duruşun göstergesidir.

Konya Şeker’in büyüme stratejisi büyüyerek büyütmektir. Konya Şeker’i tüm iktisadi işletmelerden ayıran en önemli özelliği halden anlaması, anlamakla da kalmayarak üstüne düşenin gereğini ihtiyaç anında ve ihtiyaç duyulduğunda yapmasıdır.”

 
Gri listede yer alan terörist etkisiz hale getirildi
 
Konyaspor- Antalyaspor maç biletleri satışa çıktı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Konya Şeker'den üreticiye bir destek daha
PANKOBİRLİK Başkanı Recep Konuk, kısa süre önce verdikleri Bayram Avansının ...
Okullar açılıyor, kırtasiye ürünlerine dikkat
İstanbul Kırtasiyeciler Odası Başkanı Yavuz Tekçe, kırtasiye ürünlerinde ...
‘Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman Sistemi’ büyüyor
Vatandaşı bankadan kredi almadan, altın günü modeliyle ev sahibi yapan ...
 
Aksaray'ın kalite ödüllü goji berry'si dünyaya açıldı
Aksaray’ın Hasan Dağı eteklerinde yetiştirilen ve faydası saymakla bitmeyen ...
Karaman'da kavun hasadı başladı
Karaman’da hasadı başlayan kavun üreticinin yüzünü güldürürken, kavunun ...
Hükümet ile HAK-İŞ anlaştı, işte zam oranı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile HAK-İŞ, kamu işçisinin ...
 
Kapalıçarşı gram altında yükseliş bekliyor
Altın fiyatlarında yükseliş yaşanıyor.
Üzümcünün gözü kulağı fiyat açıklamasında
Dolu, don ve hastalıklardan dolayı zorlu bir sezon geçiren ve hasadına ...
Konya’da Temmuz ayında 2 bin 998 konut satıldı
Türkiye İstatistik Kurumu Konya Bölge Müdürlüğü 2019 yılı Temmuz ayı Konut ...
 
YAZARLAR
Prof. Dr. Meryem Uysal
Prof. Dr. Meryem Uysal
AH ŞU MENFAAT !
Saffet Kuramaz
Saffet Kuramaz
Fabrika Ayarlarına Dönüp İslam'ı Yeniden Kaynağından Öğrenelim
Ahmet Anıl Yılmaz
Ahmet Anıl Yılmaz
TÜKETİCİ KÖŞESİ
Elif SARITAŞ
Elif SARITAŞ
HZ.MEVLANA'NIN HAYATI VE ESERLERİ
Ebru Mut
Ebru Mut
İNTERNET HABERCİLİĞİ
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KADINLARIMIZ (165. Bölüm)
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
FACEBOOK'TA ANADOLU TELGRAF
TWITTER'DA ANADOLU TELGRAF
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 05:43   İkindi 16:23
Güneş 07:18   Akşam 18:48
Öğle 13:14   Yatsı 20:14
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri