Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat
Japonya'da korona virüs nedeniyle ölü sayısı 108'e yükseldi
Japonya'da korona virüs nedeniyle ölü sayısı 108'e yükseldi
Benzine zam
Benzine zam
Kuzey Marmara Otoyolu'nda giriş ve çıkışlar kapatıldı
Kuzey Marmara Otoyolu'nda giriş ve çıkışlar kapatıldı
Yardım kuyruğu sandılar, izin kuyruğu çıktı
Yardım kuyruğu sandılar, izin kuyruğu çıktı
Tabanca ile oynarken kazara eşini öldürdü
Tabanca ile oynarken kazara eşini öldürdü
HABERLER>YEREL
10 Eylül 2019 Salı - 11:45

Okul servisleri öncelik güvenlik

Okulların açılmasıyla birlikte geleceğimiz olan çocuklarımızın okula ve evlerine taşınması aileleri en çok düşündüren konudur.

Okul servisleri öncelik güvenlik

Çocuklarımızın sağlıklı ve güvenli bir biçimde okul ve evlerine taşınması çok önemli olup çocuklarımızın emanet ettiğimiz okul servis araçlarını itina ile takip etmemiz gerekmektedir.

Öğrencilerin güvenli ulaşımı için, 2017’de revize edilen Okul Servis Araçları Yönetmeliği’ne göre, okul servislerinde araç takip sistemi, 3 noktalı emniyet kemeri ve sensörlü koltuk bulundurmak zorunludur. Ancak Sensörlü koltuk kriteri mali sebeplerden dolayı 3 Eylül 2020’ye ertelenmiştir.

Türkiye’de devreye girişi ötelenen yeni okul servisi mevzuatı yüksek güvenlikli bir okul aracını tanımlamaktadır.

Bu nedenle yurt dışındaki güvenlik kriterleri ile Türkiye’deki durumu kıyaslayarak okul servis aracı mevzuatı ve denetimine dikkat çekmek istiyoruz.

Okul servis araçlarında güvenliği en üst seviyede tutan ABD’de öğrencilerin sadece yüzde 1’i okul otobüsünde yaşanan kazalarda hayatını kaybediyor. ABD’de okul yolunda trafik kazasında yaşamını yitirenlerin sadece % 1’i (yılda 4-6 kişi) okul otobüsünde, % 58’i kendi kullandıkları araçlarda ve %23’ü de yetişkinlerin kullandığı araçlarda yaşamını yitiren öğrenciler.

Amerikan ulusal trafik güvenliği dairesi NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) “Okul araçları ABD’nin en güvenli araçları olmak zorunda” ve “Okul araçlarıyla okuluna gidip gelen öğrenciler otomobille gidenlere kıyasla 70 kat daha güvenli” sloganıyla koydukları mevzuatla çok güvenli araçlar geliştirilmesini istemektedir.

Araçların bu yüksek güvenlik özelliklerini, iniş ve binişlerde trafiğin kesinlikle durmasını sağlayarak da pekiştiriyorlar ve durmayan araçların sürücülerine büyük cezalar veriliyor. Okul otobüslerinde Emniyet Kemeri zorunlu, ancak aracın içi ve koltuklar o şekilde tasarlanıyor ki öğrenciler takmasalar da yaralanma olasılığı en aza indiriliyor.

Yukardaki bilgilerin ışığında tamamlayıcı iki noktanın önemine dikkat çekmek gerekiyor:

1) “DUR” uyarı işareti: ne yazık ki Türkiye’deki araçlarda yetersiz. ABD örneği yapılmalı.

2) “DUR” uyarısını gören diğer araçların belli bir mesafede durması ve okul aracını asla geçmemesi gerekmektedir.

3) Okul servis araçlarındaki dış mekan kamera sistemi uygulanmalıdır. Bu sistem takip edilerek gerekli denetim yapılmalı ve ceza kesilmelidir.

BASINA VE KAMUOYUNA;

Bu iki noktanın dışında çok hayatî olan üçüncü bir nokta ise:

4) Son aylarda ülkemizde yaşanan otobüs yangınları göz önüne alınarak “yangın algılama” sistemi tüm servis araçlarında zorunlu hale getirilmelidir.

5) Okul servislerinde devreye alınacak bu karmaşık düzeneğin periyodik denetiminde bağımsız ve etkin bir teknik denetim uygulanmalıdır.

 

Öğrencilerin güvenli ulaşımı için 27.07.2019 tarihinde yayınlanan Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’nde de belirtilen kurallar, diğer önerilerimiz ise şöyle:

· Okul servis araçlarının arkasında "OKUL TAŞITI" yazısı bulunması zorunludur. Servis aracının arkasında, öğrencilerin iniş ve binişleri sırasında yakılmak üzere en az 30 cm çapında kırmızı ışık veren bir lamba ve bu lambanın yakılması halinde üzerinde siyah renkte büyük harflerle "DUR" yazısı okunacak şekilde olmalıdır.

· Okul servis aracı yaş sınırı 12`dir. 12 yaşından büyük araçlar servis aracı olarak kullanılamaz.

· Okul servis araçlarının bakımları 6 ayda bir yapılmalıdır. Araç Muayenesi yapılmamış okul servis araçlarının servise çıkmaları mümkün değildir.

· Servis hizmeti veren araçlar; kanun ve yönetmeliklere uygun işaretler taşımalıdır. Bunun yanında can ve mal güvenliğini sağlamak amacı ile gerekli önlemler alınmalıdır. Bu kapsamda; taşıtın cam ve pencereleri sabit olmalı, iç düzenlenmesinde yaralanmaya neden olabilecek demir aksam yumuşak bir madde ile kaplanmalıdır. Ayrıca bu araçlar; temiz, bakımlı ve güvenli durumda bulundurulmalı ve altı ayda bir Yetkili ve yetkin kayıt içi çalışan servislerde bakım ve onarımları yapılmalıdır.

· Servis araçlarının kapıları iniş ve binişlerde güvenli ve emniyetli olmalı ve kapıların hâkimiyeti sürücüde olmalıdır. Taşıtlarda her öğrenci için standarda uygun emniyet kemeri bulunmalı ve kullanımına dikkat edilmelidir. Servis için kullanılan taşıtlarda görüntü cihazları ve müzik sistemi kullanılmamalıdır. Bu araçların teknik özellikleri ile yerleşim şeması araç içinde görülür bir yere asılmalıdır.

· Şoförler, öğrencilerin güvenli, rahat bir şekilde gideceği güzergâhta, kanun ve yönetmeliklere uygun olarak taşımakla yükümlüdürler. Şoför, E sınıfı sürücü belgesi için 3 yıllık, B sınıfı sürücü belgesi için 5 yıllık tecrübe şartını sağlamalıdır. Ayrıca şoförün hizmet sicillerinin temiz olmasına özen gösterilmeli ve kılık kıyafeti yönetmeliklere uygun olmalı, bunların yanında, Mali Sorumluluk Sigortası yapılmalı, servis aracı kaza, trafik sıkışıklığı vb. gibi sorunlar yaşadığında veli, okul aile birliği ve diğer kişi ve kurumlarla mobil iletişimi sağlayacak şekilde donanımlı olmalıdır.

· Yol üstü denetimler resmi olarak emniyet müdürlüğünce yapılmaktadır. Standart dışı ve yönetmeliklere uygun olmayan servis araçları çocuklarımızın can güvenliği için büyük tehdittir. Servis araçlarının bağlı bulundukları örgütler; kuruluş amaçlarının en temel maddesi olan güvenli ulaşımın sağlanması için alınan servis ücretlerinin doğruluğu da dahil olmak üzere tüm kendi iç denetimlerine özen göstermelidirler. UKOME (Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü) açıkladığı ücretlerin uygulanabilirliğini denetlemelidir. Başta okul yönetimi olmak üzere Okul Aile Birliği, okul yönetimi ve veliler, öğrencilerin, can ve mal güvenliği için oto kontrolde kendilerini görevli görmeleri çözümün ana kaynağı olacaktır. Servis araçlarının teknik muayenelerinin

yapıldığı resmi birimler; en önemli denetim noktası olmanın verdiği görev ve sorumluluk bilinci ile davranmalıdır.

· Taşıtların cinsine göre Karayolları Trafik Yönetmeliğinin öngördüğü yıllık periyodik Araç Muayeneleri de yaptırılmış olmalıdır.

· Gerektiği hallerde ilgili meslek odası, okul veya işyeri ve öğrenci velileriyle haberleşebilmek için telsiz veya mobil telefon bulunmalıdır. Taşıtlarda görüntü ve müzik sistemleri taşıma hizmeti sırasında kullanılmamalıdır.

· Okul servis araçlarında görev yapan hosteslerin sorumlu ve yetkili oldukları işin niteliklerine sahip kişilerden seçilmesi gerekmektedir. Servis rehber elemanı 22 yaşını doldurmuş, en az lise mezunu olmalıdır.

· Medya kuruluşları; sadece kazaların haberini veren değil, kazanın olmaması için en büyük çabayı gösteren taraf olmalıdır. Odamız bu süreçte medyamıza her türlü teknik desteği vermeye hazırdır.

· DPF, Katalitik Konvertör donanımsal veya yazılım olarak iptal edilip, edilmediği kontrol edilmelidir. Ayrıca SCR dediğimiz Nox emisyonunu azaltan Selective Katalitik Konvertör( Nox Katalitik konvertörü diye Türkçe adlandırabiliriz) Adblue sistemine emülatör takılıp takılmadığı veya bir yazılım ile devre dışı bırakılıp bırakılmadığı kontrol edilmeli. Kullanılan Adblue’ nun standart dışı olup olmadığı denetlenmelidir.

· EGR (Egzoz gazının belirli bir miktarını motorun yanma odasına gönderip Nox emisyonlarını azaltan donanım) iptal edilip edilmediği kontrol edilmelidir.

· Araçlar içinde Euro 6 emisyon homologasyonları olanların yakıt püskürtme, ve özelikle enjektörlerinin tadilat ile Euro 5 ve daha düşük(Euro 4, Euro3) emisyon sınırlama değerlerine tadil edilip edilmediği muhakkak kontrol edilmelidir.

· Servis araçlarının EN 590 Dizel yakıt standartının dışında bir karışım ile trafikte dolaşmasına müsaade edilmemelidir.

· Bu servislerin soluduğumuz havayı kirletmediğinden muhakkak emin olunması gerekmektedir.

Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’nde belirtilen şartların uygunluğunu kontrol etmek her bilinçli velinin asli görevlerindendir. Bu şartlar çocuklarımızın okullarına sağ-salim, güvenli ve emniyetli bir şekilde gidip gelmeleri için gerekli olan şartlardır. Ayrıca velilerin dışında hiçbir kurum veya kuruluş günlük olarak bu araçları kontrol etme imkânına da sahip değildir. Çocuklarımızın güvenliği ve emniyeti açısından bunlara dikkat etmek ve bu konuda bilinçli olmak her velinin asli görevlerindendir.

Etiketler:
 
Yaşlı kadına Haluk Levent sahip çıktı
 
Bayramı ülkelerinde geçiren Suriyelilerin dönüşleri sürüyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Başkan Altay Büyükşehir Meclisi’nde konuştu
Konya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Eylül ayı ilk toplantısı gerçekleştirildi.
Bayındır: “Derdim Beyşehir Gölü ve göl kıyıları”
Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, Türkiye’nin en büyük tatlı su ...
FETÖ'nün 'mahrem asker abilerine' operasyon
Konya merkezli 28 ilde Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına ...
 
Taksici meslektaşını silahla yaraladı
Konya’nın Beyşehir ilçesinde, otogarda taksicilik yapan bir kişi, iddiaya ...
Devrilen traktörün altında can verdi
Konya’nın Beyşehir ilçesinde, tarla sürdüğü esnada şarampole devrilen ...
Konyalı şehit dualarla son yolculuğuna uğurlandı
Hakkari’nin Çukurca ilçesi Spingin Tepe Üs Bölgesi’nde arama tarama faaliyetleri ...
 
Konya, makine sanayinde ülkenin lokomotifi
Konya makine sanayiinde, tarım ve tarıma dayalı makine ve ekipmanların önemi oldukça büyük.
Seydişehir'de yatırımlar görüşüldü
Ak Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, STK başkanları ile biraraya ...
Selçuklu Belediyesi, KOP Çocuk Kütüphanesi açılıyor
Selçuklu Belediyesi, KOP İdaresi Başkanlığı ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim ...
 
YAZARLAR
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KADINLARIMIZ (174. Bölüm)
Erdal Handemir
Erdal Handemir
BİZ BİZE YETERİZ
Saffet Kuramaz
Saffet Kuramaz
Şu Evdeki Günlerimizi Hayra Dönüştürelim
Fatma Özen Erinç
Fatma Özen Erinç
SEYREYLEDİM DEVR-İ ALEMİ
Ayşe Konakcı
Ayşe Konakcı
CORONA GÜNLÜKLERİ (1)
Ahmet Anıl Yılmaz
Ahmet Anıl Yılmaz
Tüketici Köşesi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
FACEBOOK'TA ANADOLU TELGRAF
TWITTER'DA ANADOLU TELGRAF
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 04:41   İkindi 16:40
Güneş 06:21   Akşam 19:25
Öğle 13:03   Yatsı 20:54
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri